merkonomin ja tradenomin ero?

merkonomin ja tradenomin ero?
17.2.2012 13:53
en ymmärrä
0

Mikä on merkonomin ja tradenomin ero?



RE: merkonomin ja tradenomin ero?
20.2.2012 10:41
Spring
3

It's simple! :) Merkonomi on toisen asteen koulutus eli saman tasoinen kuin lukiokoulutus. Tradenomiksi taas valmistuu ammattikorkeakoulusta eli se on asteen ylempänä :)



RE: merkonomin ja tradenomin ero?
23.2.2012 9:23
Juulia
3

Yksi kysymys tähän liittyen tuli mieleen: Onko tradenomin tutkinto siis yhtä pätevä kuin kandin tutkinto yliopistosta tai korkeakoulusta?



RE: merkonomin ja tradenomin ero?
16.3.2012 15:42
jenni
14

No on ne minun mielestäni ainakin melkeinpä sama asia =)



RE: merkonomin ja tradenomin ero?
26.4.2012 15:27
Hellu
0

Verrattuna Kauppakorkeakoulun kanditutkintoon, merkonomi- ja tradenomitutkinnoissa on enemmän pakollisia työharjoittelujaksoja, joista opiskelija saa hyvää työkokemusta. Yliopistossa opiskelevalle harjoittelut eivät ole pakollisia, vaan jos hän haluaa työskennellä alan työpaikoissa hänen täytyy itse suunnitella harjoittelu sopimaan omiin opintoihin. Yliopistotutkintoon ei siis ole jo valmiiksi laskettu työharjoittelua sisältymään tuohon 180op kanditutkintoon, vaan työharjoittelupisteet menevät sitten esimerkiksi muihin opintoihin. Amk- ja ammattiopiston kaupallisenalan tutkintoihin sisältyy siis enemmän käytännön harjoittelua, kun taas yliopisto painottuu melko paljon teoriaan.




Oletko kiinnostunut tästä keskustelusta: merkonomin ja tradenomin ero?? Rekisteröimällä sähköpostiosoitteesi saat jatkossa viestin suoraan sähköpostiisi joka kerta kun keskusteluun tulee uusia lisäyksiä.